Akarlar (mite) ve keneler eklem bacaklı canlılardır. İnsan vücundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenirler. İnsan vücudunda milyarlarca akar yaşadığı gibi, insanların yaşadığı ortamlarda da yaşarlar. En çok halı, koltuk, yatak ve tüylü kumaşlar ve tozlu ortamları severler. Nemli bölgelerde yaşarlar, 156 çeşit akar vardır ve ancak mikroskop yardımı ile görülebilir. Yetişkin akarlar ortalama altı hafta yaşıyor. Dişi akarların her biri bu süre içinde 40-80 yumurta bırakıyor. Bir akar yumurtası dört hafta içinde yetişkin akara dönüşüyor. 55 mikron boyutuna kadar büyüyen akarlar vardır. Ev tozlarına allerjisi olan kişiler durumdan çok daha etkilenmekte. 1 gr deri döküntüsü 1.000.000 akarın beslenmesi için yeterlidir. 5 yıl kullanılan bir yatakta 5 ile 10 milyon akar yaşadığı tahmin edilmektedir.

Barındıkları yerler?

Yeterince temizlenmemiş ve tozlu ortamda seven akarlar ile mücadele de temizlik ve hijyene dikkat edilmesi gerekir. Akarlar çevre koşullarına oldukça dayanıklı olan, sıcak ve nemli ortamlarda kolaylıkla çoğalabilen canlılardır. Evlerimizde, gereken ev temizliğini yapmadığımızda ve hijyen koşullarını uygulamadığımızda, akarları için uygun yaşam koşulları yaratmış oluruz.

Akarlar insan deri döküntüleriyle beslendikleri için yastık, yorgan, yatak, halı ve kumaş kaplı mobilya gibi toz tutan ev eşyaları ile içi doldurulmuş oyuncaklar da akarların sevdiği ortamlardır. Yatak odaları, evdeki diğer odalara oranla en fazla akar barındıran bölümdür.

Akarların vücut proteinleri ve dışkıları, allerji yapıcı özellik taşımaktadır. Bu allerjenlerin solunum yoluyla alınması ise astım hastalığının da neden biridir. İnsan vücudunda sebepsiz yere iğne batması hissine ve kaşıntılara neden olabilirler. İnsan sağlığı için büyük tehlike oluşturmaktadırlar. Bunun nedenle bağışıklık sisteminin daha az gelişmiş olan küçük çocuklar için çok daha daha tehlikelidir.

Akarlardan kurtulmak için, özellikle güneşli havalarda oda ve evlerin iyice havalandırılması gerekir. Yatak takımları, yorgan, kilim, battaniye ve yatak örtüleri gibi eşyaları devamlı havalandırılmalıdır. Yıkanabilir uyku takımları satın alınmalı ve bu takımlar yüksek ısıda yıkanmalıdır. Yüksek ısılardaki yıkama işlemi, hem allerjen durumu ortadan kaldırır, hem de akarları öldürür. Bu nedenle nevresim takımlarının pamuklu olanları tercih edilmelidir. Akarları ortadan kaldırmak için kullanılan çamaşır suyu bazı durumlarda daha da zararlı olabilir. Yatak odası ve çocuk odaları, akarların barınmasına olanak sağlamayacak eşyalardan oluşturulmalı ve akarları uzak tutacak özenle temizlik yapılıp hijyenin oluşması sağlanmalıdır. Konutların temizliğinde Halı, kilim, koltuk, kanepe gibi büyük ebatlı eşyalardaki bu zararlılardan kurtulmanın yolu ise, bu işin uzmanı , deneyim ve bilgi sahibi profesyoneller tarafın, uygun yöntem ve temizleyicilerle yıkanmasıdır.

Işıltı Temizlik Şirketleri gelişmiş modern makineleri ile elle temizliği imkansız olan kanape – koltuk yıkama işini yaptığı gibi yatak yıkama, halıfleks yıkama hizmetinde de oldukça başarılıdır. Kullanılan nano dezenfektanların MSDS’leri tarafınıza verilebilir.

Yıkanamayan eşyalar üzerindeki akarlardan kurtulmak için de ilaçlama ve dezenfektan uygulaması alternatif bir yöntemdir. Biz ne kadar evlerin dezenfektanından bahsetmiş isek de ofis temizliğinde, su baskını temizliğinde ve yangın sonu temizliğinde de dezenfektan uygulaması yapılmalıdır.